Materialy dla dzieci do nauki jezyka holenderskiego niderlandzkiego
 

Materiały dla dzieci do nauki języka holenderskiego (niderlandzkiego)

Materiały dla dzieci do nauki języka holenderskiego, wbrew tytułowi nie są przeznaczone jedynie dla dzieci. Wiele może być użyta także przez dorosłych. Poniższe zestawienie zawiera linki do nauki słówek, do opowiadań z napisami, do audiobooków oraz do kanału informacyjnego dla dzieci. Na dole strony znajduje się także link do „darmowych materiałów do nauki języka holenderskiego – z przeznaczeniem dla dorosłych, ale także starszych dzieci. Życzę miłej nauki!

Nauka holenderskich słówek dla dzieci

Na wielu stronach na YouTubie znajdziemy kanały do nauki słówek i zwrotów. Duża część jest przeznaczona dla holenderskich dzieci, bo przecież każde dziecko musi nauczyć się języka, nawet swojego ojczystego. Z tego względu najwięcej jest kanałów do nauki słówek w języku holenderskim dla najmłodszych dzieci. 

Story Zoo

Na Story Zoo mamy kanały w różnych językach, TUTAJ podaję namiary na holenderskie filmiki. Znajdziemy tu parominutowe programy przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Szczególnie polecam programy z serii First Words Dutch. Mamy tutaj np. odcinki o słownictwie z placu zabaw, czy też tego co znajduje się w kuchni. 

Peuters en Kleuters

Strona Peuters en Kleuters jest dedykowana dla dzieci przedszkolnych „peuter” po holendersku to dziecko 2-3 letnie, natomiast „kleuter” to 4- 6 latkowie. Mamy tutaj zarówno filmiki uczące słów, ale także umiejętność np. odczytywanie godziny.  

Na tej stronie też są filmiki, do nauki pierwszych słów po angielsku, także uważajmy, którego języka chcemy nauczyć nasze dziecko! Po holendersku „angielski” to „engels”.  

Pretlettertjes

Następna strona do nauki holenderskich słówek dla przedszkolaków to Pretlettertjes. Większość filmików angażuje dzieci to zgadywania, np. Czy widzisz, że schował się lis? Tak, masz racje, lis jest za drzewem! 

JBW Productions

Kanały JBW Productions są również przeznaczone dla dzieci z młodszych klas szkolnych.
Dzieci mogła się tutaj np. nauczyć co trzeba  wziąć ze sobą na camping.

Kennis Kids

Holenderskie słowo „kennis” oznacza wiedza. Na ich stronie także znajdziemy filmiki dla przedszkolaków. 

Jeżeli samodzielnie chcecie poszukać innych filmików dla najmłodszych dzieci proponuję w wyszukiwarce YouTuba pisać „eerste woordjes leren”, co oznacza „nauka pierwszych słówek”. 
 

Nauka holenderskiego dla dzieci przez opowiadania i bajki. 

BookBox Dutch

Dla starszych dzieci, tych co już trochę mówią po holendersku polecam stronę BookBox Dutch. Tutaj mamy kilkanaście opowiadań czytanych w języku holenderskim. Zaletą jest, że mamy napisy i na bieżąco możemy śledzić, które słowo jest teraz czytane, także pomoże to Waszym dzieciom w nauce czytania. 

Dutch Fairy Tales

Na stronie Dutch Fairy Tales znajdziemy kilkaset bajek po holendersku. Tutaj również możemy ustawić napisy (prawy dolny róg, pierwsza ikona od lewej „napisy’). Bajki są ogólnie znane tj. Brzydkie Kaczątko, Królewna Śnieżka czy też Mała Syrenka

Luistersprookjes en Vertellingen

Na tej stronie znajdziemy bardzo różne opowiadania i bajki. Niektóre to tylko jedna ilustracja i osoba czytająca krótkie opowiadania, a inne tak jak link poniżej to godzinny film o „Czerwonym Kapturku” z aktorami.  

Manelic

Na stronie Manelic znajdziemy 15 bajek Hansa Christiana Andersena przeczytane po holendersku. Nie do wszystkich mamy opcje napisów.  Z bajek mamy tu m.in Nowe Szaty Króla (Cesarza) czy też Ołowiany Żołnierzyk. 

Bing Nederlands

Bing to krótkie bajeczki o przygodach króliczka o imieniu BING. Kreskówka jest nowa, a głosy postaci są głosami dzieci. 
Oprócz przygód Binga są tu także zabawy dla dzieci ćwiczące uwagę. 

Zingverhalen

Na stronie Zingverhalen znajdziemy kilkanaście wyśpiewanych opowiadań. Grafika jest bardzo prosta, jakby to dziecko narysowało. 

Jeżeli sami chcecie poszukać więcej opowiadań, proponuję na YouTubie wpisać np. „verhaaltjes in het nederlands” – czyli opowiadania po holendersku, „sprookjes in het nederlands” – bajki po holendersku albo „tekenfilms voor kinderen” – kreskówki dla dzieci. 
 

Nauka holenderskiego dla dzieci przez oglądanie filmów i programów

Sesamstraat
Ulica Sezamkowa po holendersku „Sesamstraat” to filmiki na których wychowuje się już kolejne pokolenie Holendrów. Na ich stronie na YouTubie mamy nie tylko programy , ale także liczne piosenki. 

Holenderska Ulica Sezamkowa ma też swoją stronę internetową, gdzie dzieci znajdą m.in. zabawy online, link znajdziecie TUTAJ.

Bob de Bouwer

Historyjki o Bobie Budowniczym (po holendersku Bob de Bouwer) są szczególne lubione przez chłopców, ale nie tylko. Na stronie da się ustawić napisy. 

Smerfy

Kto wymyślił Smerfy? Twórcą tych niebieskich ludzików jest Belg urodzony w Brukseli Pierre Culliford, który używał pseudonimu Peyo. Na stronie Smerfów na YouTube są także filmiki o tym jak my możemy narysować poszczególne postaci z tej znanej kreskówki.
Smerfy mają też swoją stronę, gdzie m.in znajdziemy też bezpłatne gry online, niestety nie wszystkie mają napisy holenderskie. Link do gier jest TUTAJ

Kinderen voor Kinderen

Kanały Kinderen voor Kinderen zawierają bardzo dużo różnych filmików, mamy tutaj programy edukacyjne, lekcje tańca i piosenki. 

Netflix

Netflix działa na zasadzie abonamentu, można wykupić go na parę ekranów jednocześnie i dzielić się opłatami ze znajomymi. W wyszukiwarce możemy wpisać język i ukarzą nam się filmy/programy dostępne w języku holenderskim. 

Het Klokhuis

Het Klokhuis to programy popularnonaukowe, które są przeznaczone dla starszych dzieci, M.in są tu programy o Drugiej Wojnie Światowej

Het KlokHouse ma też swoją stronę internetową, link TUTAJ

Nos Jeugd Journaal 

Jeugd Journaal to wiadomości dla dzieci. Okładać można zarówno to co zdarzyło się w kraju i na świecie w danym dniu jak i wiele innych programów popularnonaukowych. Nie ma abonamentu, wszytko jest bezpłatne. 

Nauka holenderskiego dla dzieci przez piosenki

Najbardziej znanym holenderskim zespołem śpiewającym dla dzieci jest K3. Zawsze śpiewają trzy kobiety, choć nie są już te to same osoby, które zaczynały w roku 1998. 
Na YouTubie K3 posiada bardzo dużo różnych filmików. Oprócz piosenek mają też  np. naukę tańca czy też gotowania.

Na polskiej stronie Tekstowo, znajdziemy kilkadziesiąt tekstów piosenek zespołu K3
Możemy też w wyszukiwarkę YouTube wpisać „K3 Karaoke” i śpiewać razem z nimi. 
Polecam też oficjalną stronę zespołu K3, tutaj m.in możemy ściągnąć ilustracje do kolorowania. 

Nederlandse Kinderliedjes

Gdy wejdziemy na stronę Nederlanse Kinderliedjes to zobaczymy linki do 16 filmików. Nie oznacza to, że piosenek jest tylko 16, bo pod każdym jest po parę z nich. Na tej stornie znajdziemy wiele dawnych piosenka, na których wychowały się pokolenia Holendrów. 

Nauka holenderskiego dla dzieci pomoc w przedmiotach szkolnych

School TV

Na stronie School TV mamy programy dla dzieci od 0 do 18 lat. Po lewej stronie wybieramy przedział wiekowy, a niżej pod Vakken (przedmioty) wybieramy co chcemy ćwiczyć np. Natuur en biologie (Fizyka i Biologia)  albo Rekenen en wiskunde (liczenie i matematyka). 

Nauka holenderskiego dla dzieci przez zabawy w internecie

Nijntje

Nijntje mały króliczek, znany w innych krajach jako Miffy to postać stworzona przez Holendra urodzonego w Utrechcie –  Dicka Bruny. 
Na stronie internetowej znajdziemy zabawy dla małych dzieci, link TUTAJ
Filmiki  i zabawy z Nijtje znajdziemy również na YouTubie.

Intertoys Nederland

Na stronie Intertoys Nederland znajdziemy dużo filmików, gdzie dzieci testują zabawki. 

Speel met mij

Na stronie Speel met mijn znajdziemy filmiki z udziałem zabawek. Czasem są one edukacyjne, tak jak ten poniżej „mama jest w ciąży”. 

Nauka holenderskiego dla dzieci przez słuchanie audiobooków

Librox

Na stronie Librox znajdziemy audiobooki w bardzo wielu językach. Obecnie mamy tu prawie 300 książek po holendersku. Niektóre z nich są dla dzieci. 
Lampa Alladyna
Pełną listę audiobooków po holendersku znajdziecie TUTAJ. 
Przesyłam też link do audiobooków w języku polskim m. in Lalka, Moralność Pani Dulskiej i Żona Modna, link TUTAJ

Bezpłatne książki dla dzieci w języku holenderskim (niderlandzkim)

Childrens’ Books Forever

Na tej stronie obecnie znajdują się linki do ściągnięcia 6 książek dla dzieci w języku holenderskim, link jest TUTAJ

Bezpłatne gazety dla dzieci w języku holenderskim (niderlandzkim). 

KlapKrant

KlapKrant to belgijska gazeta dla dzieci wychodząca w wersji papierowej. Nie jest bezpłatna, ale na ich stronie możemy darmowo przeczytać parę artykułów. 

Kidsweek

Z kolei Kidsweek wychodzi w formie papierowej Holandii. Na ich stronie znajdziemy dużo  więcej niż na KlapKrant, m.in są tu filmiki, kawały i wiele innych.

Jak jeszcze możemy zachęcić dzieci na nauki języka holenderskiego (niderlandzkiego)

To co najbardziej pomoże dzieciom w nauce języka holenderskiego, to jest nastawienie ich rodziców. Jak dzieci mogą być zmotywowane, gdy przy nich źle się mówi o Holandii i jego mieszkańcach? 
Im ktoś młodszy, tym nauka języka obcego jest łatwiejsza, ale rodzice też muszą pokazać, że starają się nauczyć języka. Proponuje spróbować wyznaczyć czas w ciągu dnia, gdzie i dzieci i ich rodzice będą uczyć się języka. 
Proponuję też inicjować spotkania naszych pociech z holenderskimi dziećmi. Może w sąsiedztwie mamy miłych sąsiadów, których warto zaprosić na polskie ciasto? 
Dorosłym polecam moją zakładkę „Darmowe materiały do nauki języka holenderskiego”. 
Materiały dla dzieci do nauki języka holenderskiego zostały opracowane przez poliglotkę Annę Kotułę (w mediach społecznościowych Ania Anna Kotula). Anna od lat pracuje jako lektorka języka holenderskiego oraz jako przewodniczka po Trójmieście w języku holenderskim, hiszpańskim oraz angielskim. Obecnie przygotowuję się do kolejnego egzaminu z języka japońskiego.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku.