jak znaleźć czas na naukę języka obcego

Jak znaleźć czas na naukę języka obcego

Piszę ten mini poradnik z perspektywy lektora języków obcych (języka holenderskiego oraz angielskiego), ale także  jako osoba, która bardzo dobrze nauczyła się trzech języków, a teraz robi wszystko by ich nie zapomnieć. Z językami obcymi nie jest tak jak z jazdą na rowerze, że umiejętność zostaje nam na całe życie. Po pierwsze nasz mózg wyrzuca rzeczy, które myśli, że już nie potrzebujemy, więc to czego już nie używamy. Druga sprawa jest taka, że język też się zmienia. Wystarczy, że obejrzysz polski film z lat 80- tych. Zobacz ilu słów tam usłyszanych już dawno nie używałeś.

No nic zaczynamy, nasz poradnik o znalezieniu czasu na naukę języka obcego,  bo najważniejsze to szanowanie swojego i innych czasu.

Planowanie nauki języka obcego

Najważniejsze w nauce języka obcego jest planowanie z góry, kiedy będziemy się go uczyli. Popatrzmy na nasz rozkład tygodnia i dnia. W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć zaplanujmy kiedy i jak długo chcemy się uczyć. Wspomniałam tu o celu, bo  inaczej będziemy podchodzić do nauki np. języka hiszpańskiego, który jest nam potrzebny, aby w przyszłe wakacje dogadać się w sklepie, a inaczej do przygotowania się do certyfikatu z biznesowego angielskiego.

Minimalnie znajdźmy w tygodniu trzy razy po 15 minut na naukę. Mówiąc naukę chodzi mi o to aby usiąść z książką, rozwiązać zadania gramatyczne, nauczyć się słówek i samemu sprawdzić np. metodą fiszek, czy umiemy je dobrze napisać.  Jeżeli naszym celem jest podejście do oficjalnego egzaminu, musimy naukę podzielić tak, aby się wyrobić. Regularnie musimy sprawdzać na ile procent w tej chwili jesteśmy w stanie zdać i generować więcej czasu jeżeli widzimy, że możemy nie zdążyć się przygotować.

Aby nasza nauka była efektywna, musimy powiadomić naszych najbliższych, a przede wszystkim domowników, że w tym czasie jesteśmy niedostępni. Wyjaśnijmy im jak ważny dla nas jest ten czas.

Wyciszmy lub wyłączamy telefon. Nie wiem jak Ty, ale ja jestem bardzo aktywna w mediach społecznościowych i gdy telefonu nie wyciszę, to co chwilę mi brzęczy. Ja telefonu nie wyłączam, mam go przed sobą, aby w razie  czego nie przegapić ważnej rozmowy.

Aby dobrze wykorzystać czas zaplanujmy co w danym tygodniu chcemy się nauczyć. Łatwiej mieć cel, gdy chodzimy na zorganizowane zajęcia, bo wiemy, że musimy się nauczyć poprzedniej lekcji, zrobić pracę domową i powtarzać poprzedni materiał. Gdy nie mamy zajęć z nauczycielem, sami sobie wyznaczmy, ile będziemy „przerabiać” co tydzień. Ważne by mieć jakiś podręcznik, samouczek, bo to daje nam szkielet nauki. Posiadając podręcznik nie ominiemy ważnej gramatyki i nie będziemy dreptać w miejscu.

Poniżej graficzne podsumowanie  jak planować nauke języka obcego. 

Jak znaleźć czas na naukę języka obcego

Nadal myślisz, że nie masz czasu na naukę języka obcego?

Nadal myślisz, że nie znajdziesz czasu na wygenerowanie tych 15 minut trzy razy w tygodniu  na naukę języka obcego? Napisz na kartce jak wygląda Twój rozkład dnia. Zobacz gdzie Ci czas ucieka, z czego możesz zrezygnować. Zamiast sprawdzać e-maile co 10 minut może wystarczy raz na dzień? Ile czasu spędzasz w mediach społecznościowych? Każdy przypadek jest inny. Spróbuj wyjść z siebie, stanąć obok i udzielić sobie rad! Łatwe, tak, bo zawsze jest nam łatwiej radzić innym niż samemu sobie.

Jak znaleźć czas na naukę języka obcego cz 2

Zmiana przyzwyczajeń

Jeżeli naprawdę zależy nam na nauce języka obcego, to oprócz nauki z podręcznikiem co najmniej trzy razy w tygodniu po 15 minut musimy otoczyć się, zagłębić w języku obcym.

Aby otoczyć się językiem, możemy zastosować parę metod, jedna z nich to słuchanie w czasie wykonywania innych czynności.

Zasada jest prosta np. w czasie gotowanie słuchamy wiadomości CNN po angielsku z telewizora lub laptopa. Możemy wykorzystywać wiadomości, podcasty lub  nagrania z naszych podręczników.  Można też słuchać radia, choć samo  słuchanie piosenek mało nam pomoże (gramatyka w tekstach często jest błędna, a my bardziej zapamiętamy melodie niż tekst ze zrozumieniem). Całe szczęście, że  radio ma przecież zapowiadających, wiadomości, prognozę pogody oraz reklamy.

Musimy pamiętać, aby czynność przy której będziemy słuchać nie była zbyt głośna (koszenie trawnika!) lub też wymagająca skupienia i narażająca nas na niebezpieczeństwo (jazda na rowerze w mieście).

Moje przykłady, kiedy możemy słuchać języka obcego wykonując codzienne czynności:

 • Gotowanie
 • Sprzątanie (ciche, czyli np. porządkowanie rzeczy, zmywanie podłogi)
 • Jedzenie
 • Jazda samochodem (ale tu uwaga, jeżeli zauważysz, że słuchanie wpływa na Twoją koncentracje, to zrezygnuj z tej metody)
 • Bieganie lub nordic walking

Tę metodę możemy stosować na dwa sposoby:

 1. Nie wsłuchujemy się w to czego słuchamy. Nagranie jest tylko tłem. Polecam to szczególnie osobom, które mają problem ze skupieniem się na dwóch czynnościach jednocześnie, lub tym co mają jakiegoś słodkiego przeszkadzacza obok (małe dziecko). Nie myślcie, że gdy się nie wsłuchujemy, to treść do nas nie dociera. Może wolniej, ale będziemy wyłapywali słowa, zwroty i intonację.  Moim uczniom polecam stronę telewizji holenderskiej  uitzendinggemist.net, gdzie bezpłatnie można oglądać masę programów. Nawet Ci co dopiero zaczynają przygodę z językiem niderlandzkim, są w stanie wyłapać sens przekazu we wiadomościach. Drugim świetnym narzędziem jest prawie 4-godzinny samouczek, do nauki ponad 50 języków dostępny na stronie www.50languages.com/ucz-sie-jezykow-online. Tutaj będziemy słuchać zwrotów na konkretne tematy. Wszystko jest przetłumaczone na nasz język, także szybciej wzbogacimy nasze słownictwo i poprawność gramatyczną.
 2.  Drugi sposób słuchania w czasie wykonywanie czynności, to wsłuchiwanie się w treść. Stosują ją osoby, które nie mają problemów z wykonywaniem dwóch czynności jednocześnie, oraz mają warunki na to, by się dobrze skupić.

Jak ja stosuję te metody? Dzień zaczynam od wiadomości CNN, słuchanych w czasie przygotowywanie śniadania i jego spożywania. W czasie lunchu, aby być na bieżąco z tym co dzieje się w Królestwie Niderlandów słucham wiadomości w języku holenderskim, nastawiam najpierw NOS Journaal a następnie Niewsuur. Gdy sama idę do lasu na Nordic Walking słucham podcastów, nie tych przeznaczonych  do nauki języków, ale dla osób zainteresowanych konkretnym tematem. Ostatnio słucham serii mówiącej o radzeniu sobie po utracie kogoś bliskiego Dag voor dag.

Gdy muszę przesłuchać nagrania do nowych książek dla moich uczniów, to pierwsze słuchanie zazwyczaj odbywa się w czasie spaceru do Lidla lub Biedronki.

Jak znaleźć czas na naukę języka obcego cz 3

Jak jeszcze możemy otoczyć się językiem obcym?

Mówiliśmy o słuchaniu podcastów w czasie biegania, a co je jeśli ćwiczymy w domu? Znajdźmy hiszpańską, włoska Ewę Chodakowską! Do nauki języka holenderskiego polecam program ze wspominanej już strony www.uitzendinggemist.net,  który nazywa się Nederland in Beweging (Holandia w ruchu), można to nazwać domowym aerobikiem. Ktoś może powiedzieć, że nie potrzebuje słów związanych ze sportem. Nic bardziej mylnego. Ja w czasie mojego drugiego pobyty w Hiszpanii wykupiłam sobie dwu tygodniowy karnet w klubie sportowym. Pierwsze zajęcia grupowe były koszmarem, bo temperamentna Hiszpanka ruszała się szybko i bardzo często zmieniała układ, a tu nie dość, że kroków nie znam, to jeszcze nie do końca rozumiałam jej słowa. Wiecie co zyskałam przez to skakanie w rytm muzyki? Tryb rozkazujący! Nauczyłam się go stosować, zanim poznałam zasady na zajęciach z nauczycielem gramatyki.

Możemy także oglądać filmy w danym języku. Platformy takie jak Netflix pozwalają nam na ustawienie języka. Jeżeli słabiej znacie język możecie zacząć od obejrzenia znanego Wam filmu. Ważne, aby się nie poddawać. Na początku może Wam się wydawać, że nic nie rozumiecie, ale tak nie jest. Możecie skupić się np. na wyłapywaniu słów. Zmiana języka jest też możliwa w telewizorze, niestety działa to tylko, jeżeli dany film chcemy obejrzeć w wersji oryginalnej.

Ja na Netflixie jestem w stanie śledzić akcję filmów w czterech obcych językach: angielskim, hiszpańskim, holenderskim oraz  rosyjskim.  Oglądam też filmy po japońsku, ale posiłkuję się napisami, które szybko czytam, gdy nie zrozumiem z oryginału.

Jak Facebook może nam pomóc w nauce języka

Dużo osób zapisuje się do grup związanych z nauką danego języka. To jest dobry sposób, bo inni uczący będą nas motywować i co jakiś czas „wpadną” nam jakieś nowe słowa. Myślę jednak, że jeżeli już trochę mówimy w danym języku to warto poszukać grup w tym danym języku. Do nauki holenderskiego polecam stronę holenderskiej rodziny królewskiej  https://www.facebook.com/HetKoninklijkHuis

Jedna z zalet jest taka, że wpisy są poprawne językowo, czego nie można np. powiedzieć o grupach miłośników zwierząt, gdzie widzę bardzo dużo błędów, skrótów myślowych, przekleństw, co nie koniecznie pomoże początkującym.

Polecam także zapisanie się do stron wiadomości np. BBC dla języka angielskiego czy też Deutsche Welle po niemiecku. 

 

jak znaleźć czas na naukę języka obcego 2

Szukanie sobie zajęć, by móc przy nich słuchać nagrań językowych

Gdy mam nowe nagrania, np. gdy kupiłam podręcznik do nauki języka niderlandzkiego dla pielęgniarek, to czasem szukam co by zrobić, aby móc jednocześnie przesłuchać nagrania. Zobaczcie ile mam pomysłów.

 • Układanie ubrań w garderobie
 • Pranie ręczne
 • Układanie puzzli (te 1000 elementów i więcej)
 • Porządki w szafkach kuchennych oraz szufladach
 • Mycie okien
 • Czyszczenie butów
 • Porządku w książkach (można poszukać, te do sprzedania)

Tutaj też, albo skupiamy się na nagraniu, albo nie. Ja zawsze się skupiam, ale gdy słucham drugi raz widzę, że niektórych rzeczy nie słyszałam za pierwszym razem. Zawsze jest tak, że nawet na chwilę pogrążymy się w myślach i  nie wszytko usłyszymy. 

Jak znaleźć czas na naukę języka obcego cz 4

Chwytanie chwili na naukę języka obcego

Oprócz zaplanowanej nauki oraz otoczeniem się językiem musimy także nauczyć się wykorzystywania chwil na naukę języka obcego.

Nawet nie wiesz ile czasu w ciągu dnia „ucieka Ci” bo na coś czekasz. Po pierwsze musimy mieć przy sobie materiały, które będziemy mogli wykorzystywać, gdy „wpadnie nam” chwila wolnego czasu. Materiałami mogą być:

 • wspomniane już nagrania (które warto mieć w telefonie i co jakiś czas je zmieniać).
 • Fiszki (mała kartka papieru, na jednej stronie piszemy słowo po polsku, na drugiej jego tłumaczenie na inny język). Ja fiszki robiłam sobie też inne, np. ucząc się hiszpańskiego, z jednej strony czasownik napisany po hiszpańsku, który już znałam, a z drugiej strony jego odmiana w czasie przeszłym). Fiszki papierowe najlepiej sprawdzając się z językami, które są łatwe w wymowie np. język hiszpański lub japoński. Gorzej z językiem angielskim, chińskim czy holenderskim, gdzie wymowa jest trudniejsza. Przy językach, gdzie wymowa jest trudniejsza lub nieregularna patrząc na fiszkę nauczymy się pisowni, a nie wymowy.
 • Aplikacja na telefon (np. Duolingo, LingoDeer oraz FunEasyLearn)
Jak znaleźć czas na naukę języka obcego cz 5

Gdzie i jak chwytać chwilę na naukę języka obcego?

Gdy mamy nieprzewidziany zastój (na coś czekamy) to zamiast się wkurzać wyjmujemy swoje materiały do nauki i uczymy się. Przykłady tego dodatkowego czasu na naukę:

 • Kolejka w supermarkecie do kasy
 • Reklamy w telewizji
 • „wiszenie” na infolinii
 • Ładowanie się programu w komputerze
 • Siedzenie na klopie – taaaak, wielu z Was powie, że to głupi pomysł, to może zadam pytanie. Kto z Was nigdy siedząc w pustelni nie rozmawiał przez telefon, nie sprawdzał poczty lub Facebooka) ?
Jak znaleźć czas na naukę języka obcego cz 6

Podsumowanie i rady końcowe jak znaleźć czas na naukę języka obcego.

Mamy czas na naukę języka obcego, tylko musimy to sobie uświadomić. Oprócz nauki z książką warto wykonując czynność w domu jak najwięcej słuchać. Nauczmy się chwytać wolne chwilę, np. po to, aby przejrzeć fiszki, czy przerobić lekcję z aplikacji na telefonie. Ważne jest też, by na początek nie wybrać za dużo materiałów. Znajdźmy jedną aplikację, jeden podcast, nagrania do naszego podręcznika. Tylko w ten sposób zauważymy, że rozumiemy coraz więcej i to wzmoże naszą motywację.

Ważne: gdy dany język zaczyna nas denerwować, to przestajemy, robimy przerwę, szukamy innej metody. Nauka musi sprawiać nam przyjemność. Może na początek będziecie powoli  dokładać następne czynności z nauką języka w tle.

Poniżej na planszy, podaję tygodniowy przykładowy harmonogram nauki języka obcego.

Jak planować naukę języka obcego

Mam nadzieję, że Was zmotywowałam i uświadomiliście sobie, że macie bardzo dużo możliwości poprawienia znajomości języka obcego. Macie narzędzia, a co z nimi zrobicie zależy od Was. Powodzenia!

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku.

Share on facebook
Facebook