Gdzie znaleźć darmowe materiały do nauki języka holenderskiego (niderlandzkiego)?

Gdzie znajdziemy bezpłatne materiały do nauki języka holenderskiego? Większość materiałów jest dostępna w Internecie, ale musimy uważać, bo niektóre strony zawierają błędy, a przecież z błędami nie chcemy się uczyć!

Bezpłatne strony do nauki słówek w języku holenderskim (niderlandzkim)

Największą bazą materiałów do nauki języka holenderskiego jest strona Nauka Holenderskiego. Znajdziemy tu m.in. lekcje video z 200 podstawowymi słowami oraz olbrzymią bazę gramatyki. Warto śledzić ich stronę na Facebooku, gdzie regularnie publikowane są nowe materiały.
Aby osłuchać się ze słowami w języku holenderskim polecam stronę Language Guide. Mamy tutaj kilkanaście kolorowych tablic np. z odzieżą damską czy też owocami. Po najechaniu na obrazek słyszymy i widzimy napisane słowo.
Więcej słówek do nauki języka holenderskich znajdziemy na stronie Goethe-Verlag.com. Jest tu ponad 40 kategorii słów takich jak: zdrowie, ruch drogowy czy też narzędzia. Wszystkie słowa są przetłumaczone na język polski.
Na YouTubie znajdziemy lekcje języka Holenderskiego WoordvoorWoordAC. Poniżej lekcja ucząca wskazywania godzin po niderlandzku. 
 
 
Na platformie Loecsen znajdziemy 17 lekcji składających się ze słownictwa i prostych wyrażeń z danego tematu. Nie jest tego dużo, ale mamy tu opcję nagrywania swojej wymowy. Tłumaczenie jest na język angielski.
Strona  Lingo Hut to kolejna, gdzie bezpłatnie poszerzymy swoje holenderskie słownictwo. Strona zawiera 125 lekcji ze słownictwa holenderskim. Słowa „wynajem pokoju” są dopiero w lekcji 98, za to rodzaje ptaków już w lekcji 32. Z tego powodu proponuję wybrać te zagadnienia, które są nam potrzebne, a nie koniecznie przerabiać po kolei. Moim zdaniem minusem jest nienaturalnie powolne nagrania.
Do nauki holenderskich słówek jest również przydatny kanał na YouTubie NederlandslerenZoC. Znajdziemy tu prawie 50 filmików z samymi słowami, albo prostymi wyrażeniami. Poniżej link do filmiku „praca kierowcy. 

1000 najpopularniejszych słów holenderskich. Moim zdaniem najlepsze na początek nauki holenderskiego, całość to 40 filmików z różnych tematów. Choć tłumaczenie jest po angielsku, to do wszystkiego mamy obrazki, także domyślimy się znaczenia, jeżeli będziemy mieli wątpliwości to możemy sprawdzić w słowniku.
nauka niderlandzkiego online

Bezpłatne aplikacje do nauki języka holenderskiego (niderlandzkiego)

Większość znanych mi bezpłatnych aplikacji do nauki języka holenderskiego nie ma tłumaczenia na język polski. Znalazłam jednak dwie z  naszym językiem. Pierwsza to  ToBo App . Sama aplikacja nie jest skomplikowana słyszymy słowo, widzimy holenderską pisownie, w myśli mówimy sobie co to znaczy i sprawdzamy. Jeżeli mieliśmy racje klikamy w zielony przycisk a jeżeli myliliśmy się to w czerwony.
Drugą aplikacją do nauki języka holenderskiego dostępną w języku polskim jest Niderlandzki Fun Easy Learn. Do nauki mamy tutaj zarówno słowa jak i wyrażenia.
Jedną z najbardziej znanym aplikacji do nauki wielu języków, w tym niderlandzkiego jest Babbel. Tutaj  nie mamy możliwości tłumaczenia na język polski. Do wszystkich słówek mamy obrazki.
Podobną aplikacją jest Duolingo.  Tutaj mamy więcej zdań niż samych słów.
nauka holenderskiego Gdynia

Darmowe kursy nauki języka holenderskiego (niederlandzkiego)

Na stronie Learn Dutch znajdziemy dużo bezpłatnych materiałów do nauki języka holenderskiego.
Jest tutaj m.in. kurs językowy  Heb je zin składający się z 53 lekcji. Każda lekcja to nagranie video trwająca parę minut. Temat to albo ćwiczenie słownictwa z jakiegoś zakresu, albo zagadnienie gramatyczne. Lekcje mają podpisy w języku holenderskim i angielskim.
Na stronie  Learn  Dutch pod zakładką „Video courses”  znajdziecie więcej kursów, niektóre takie jak gramatyczne są płatne, ale inne takie jak „Dutch Love Vocabulary”  albo „Belgian Dutch”  są bezpłatne.
Taal Thuis, to kiedyś znana platforma do nauki języka holenderskiego, ale mam wrażenie, że już nikt nie wprowadza tu nowego materiału i dlatego nie wszystko działa, ale moim zdaniem jest tu parę ciekawych rzeczy.  Kurs zawiera 10 lekcji dla początkujących oraz 10 dla średniozaawansowanych. Lekcje nie są długie, wszystkie są nagrane i mają ćwiczenia. Warto zajrzeć pod zakładkę „Extra”, są tu m.in. wyrażenie używane przy robieniu zakupów czy też dzwonieniu.  Niby trzeba się zarejestrować i płacić E 5 rocznie, ale ja mam dostęp nie płacąc.

Bezpłatne materiały do słuchania w języku holenderskim (niderlandzkim)

Jest parę stron, gdzie mamy linki do wielu holenderskich radiostacji. Najbardziej znane to
Nederlandse Radio oraz Nederland
Minus jest taki, że w holenderskim radio najczęściej słyszymy anglojęzyczne piosenki. Jest jednak jedno radio, które gra tylko piosenki śpiewane przez Holendrów –  100 % NL.  Jeżeli spodoba Ci się jakaś piosenka, to spisz wykonawcę i tytuł i poszukaj jej na stronie TEKSTOWO .  Ja bardzo lubię holenderskiego piosenkarza Marco Borsato, na Tekstowie znajdziemy teksty jego  piosenek, teledyski, a czasem nawet tłumaczenia. Polecam także innych wykonawców: Doe Maar,  Rowwen Heze,  Nielson
Polecam także stronę z bezpłatnymi audiobookami LibriVox. W języku holenderskim jest ich już prawie 300. Link znajdziecie TUTAJ
Hala Mięsna w Haarlem

Darmowa holenderska telewizja online

Najbardziej polecam stronę Uitzending Gemist, bo tutaj znajdziemy wiele różnych kanałów. Zasada jest taka, ze po emisji mamy tydzień na to, aby obejrzeć program w Internecie, ale są programy które są tu znacznie dłużej. Nie wszystko obejrzymy mieszkając poza Holandią.  Wiele programów ma swoje własne strony, także możemy je oglądać, albo przez Uitzending Gemist, albo przez ich dedykowaną stronę.
Najbardziej polecam wiadomości Nos Journaal, które także obejrzymy na ich dedykowanej stronie
Na ich stronie także możemy czytać wiadomości z Holandii i Świata.
Wracając do strony  Uitzending Gemist możemy tutaj oglądać holenderski tasiemiec Goede Tijden, Slechte Tijden, coś w rodzaju naszego Na wspólnej. Na koniec 2020 roku emitowany jest odcinek ponad 6000 !

Bezpłatne filmiki do nauki języka holenderskiego (flamandzkiego)

Filmiki z Belgii obejrzymy na stronie Nedbox.be, liczba gwiazdek oznacza poziom zaawansowania. Polecam osobom, które są na co najmniej poziomie A2.
Flizy z Domu Opatów Pelplińskich, Gdańsk

Bezpłatne holenderskie gazety online

Czytanie gazet polecam osobom bardziej zaawansowanym w języku holenderskim, od poziomu B1, aczkolwiek przeglądać i czytać nagłówki mogą osoby znajdujące się zna niższym poziomie znajomości języka. 
Metro Nieuws
de Telegraaf
het Parool
de Volkskrant
het Algemeen Dagblad
Warto też poszukać tych gazet na Facebooku.

Bezpłatne słowniki online języka holenderskiego

Ze słowników tłumaczących na język polski najbardziej polecam Glosbe, ponieważ od razu pokazane są przykładowe zdania. Jest to szczególnie pomocne przy wyrazach  o wielu znaczeniach np. zamek (przy kurtce, w drzwiach, dla króla).  
Inny słownik warty uwagi to Lingea
Ja najczęściej używam Bab la, ale tłumaczę tu na angielski. 
Polecam również moje zestawienie z materiałami dla dzieci do nauki języka holenderskiego. Niektóre z nich np. nauka słówek może też być przydatna dla dorosłych.

Zestaw darmowych materiałów do nauki języka holenderskiego (niderlandzkiego) opracowała Anna Kotuła (w mediach społecznościowych Ania Anna Kotula), która pracuje m.in. jako przewodniczka po Trójmieście w języku holenderskim oraz  lektorka języka holenderskiego
 
 

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku.